Daugiabučių namų modernizavimui per penkerius metus bus nukreiptas beveik milijardas eurų

Daugiabučių namų modernizavimui per penkerius metus bus nukreiptas beveik milijardas eurų

Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pasirašė sutartį dėl Daugiabučių namų modernizavimo fondo papildymo. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021 – 2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Taip pat planuojama, kad INVEGA per ateinančius penkerius metus į fondą papildomai pritrauks dar daugiau kaip 700 mln. Eur.

„Daugiabučių namų modernizavimo fondas yra puikus pavyzdys, kai viešosios lėšos kartu su privačiomis investicijomis yra nukreipiamos į strategines šalies kryptis. Šis fondas prisidės ne tik prie energetinių resursų vartojimo efektyvinimo, renovuotų daugiabučių namų gyventojų išlaidų už šildymą mažinimo, tačiau ir kapitalo rinkos plėtros. Nacionalinė plėtros įstaiga pritrauks privačias lėšas į daugiabučių namų modernizavimą inovatyviomis bei iki šiol nenaudotomis kapitalo rinkos priemonėmis“,teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa reikšmingai prisideda prie Lietuvos tikslo efektyviai išnaudoti energetinius resursus ir mažinti poveikį aplinkai, užtikrinant nenutrūkstantį finansavimą. Daugiabučių namų modernizavimo fondas, teikiantis lengvatines paskolas daugiabučių namų renovacijai nuo 2015 m., jau investavo daugiau nei 400 mln. eurų į energinį efektyvumą ir gyvenimo sąlygas gerinančius projektus.

„Daugiabučių namų atnaujinimas – tai ne tik Lietuvos siekis tapti klimatui neutralia ekonomika, bet ir galimybė mūsų šalies žmonėms pasinaudojus puikiai veikiančia ir administruojama valstybine programa atnaujinti savo būstą bei ženkliai sumažinti šildymui skiriamas išlaidas“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Lietuvoje atnaujinta jau daugiau nei 3,5 tūkst. daugiabučių namų – tai sudaro apie 12 proc. visų renovuotinų daugiabučių namų. Šiuo metu šalyje įgyvendinama apie 1,3 tūkst. modernizavimo projektų. Siekiama, kad iki 2050 m. atnaujintų daugiabučių namų skaičius šalyje siektų 30 tūkst., o pirminės energijos vartojimas po modernizavimo ir energetikos sektoriaus transformacijos sumažėtų 51 proc.

Vienam Europos Sąjungos eurui – keturi eurai papildomų lėšų

„Daugiabučių namų atnaujinimas yra vienas iš Lietuvos prioritetų energinio efektuvumo srityje, todėl investicijas planuojame panaudoti maksimaliai efektyviai, 1 ES investuotam eurui pritraukdami 4 Eur papildomų lėšų. Tikimės, kad ateityje ir daugiau finansų rinkos dalyvių prisidės prie žaliųjų projektų įgyvendinimo, finansuodami daugiabučių namų modernizavimą“, – teigia INVEGOS generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.

Papildomai pritraukus privačių finansuotojų lėšas ir pasitelkus į fondą grįžusias 2014-2020 m. finansavimo laikotarpio lėšas, INVEGA planuoja daugiabučių namų atnaujinimo projektams artimiausiais metais nukreipti iki 960 mln. eurų. Tai reiškia, kad dar daugiau daugiabučių namų gyventojų turės galimybę pasinaudoti patraukliomis finansavimo sąlygomis ir savo namus paversti energetiškai efektyvesniais.

Lengvatinės paskolos bus teikiamos daugiabučių namų, siekiančių aukštesnės energetinės klasės (B, A) ir ne mažesnio kaip 40 proc. šiluminės energijos sąnaudų sumažinimo, atnaujinimo darbams. Taip pat planuojama finansuoti pirmuosius Lietuvoje bandomuosius parodomuosius daugiabučių namų atnaujinimo naudojant skydus projektus.

Tvirti žingsniai – žaliuoju kursu

Beveik dešimtmetį Daugiabučių namų modernizavimo fondą valdė UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra, kuri, LR Vyriausybės sprendimu įgyvendinant nacionalinių plėtros įstaigų konsolidaciją, šių metų rugpjūčio 1 d. tapo INVEGA dalimi. INVEGA perėmė visas fondo valdytojos teises ir pareigas.

Fondas tvirtai žengia žaliuoju kursu: atnaujinus daugiabučius namus kasmet sutaupoma po 288 GWh, į aplinką išmetama po 55,8 tūkst. tonų mažiau COkas metus. Pasitelkus 2021-2027 m. finansavimo laikotarpio lėšas ateityje šie skaičiai tik augs.

Artimiausiu metu INVEGA ketina paskelbti projektų finansavimo sąlygų aprašo projektą visuomenei pasiūlymams ir pastaboms teikti, o patvirtinus aprašą, INVEGA skelbs kvietimą projektų administratoriams teikti paraiškas daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) lengvatinėms paskoloms gauti.

Šaltinis: am.lrv.lt