Į duris beldžiasi šildymas

Į duris beldžiasi šildymas

Šildymo sezonas uostamiestyje šiemet gali prasidėti anksčiausiai per dešimt metų – jau šią savaitę. Šilumos tiekėjas jam beveik pasiruošęs. Prognozuojama, kad artėjantį šildymo sezoną šilumos kaina neturėtų staigiai šokti į viršų, tačiau sąskaitas gali padidinti orai ir netvarkingi, kiauri pastatai.

Numato atšalimą

Pagal patvirtintą tvarką, šildymo sezonas skelbiamas, kai tris paras vidutinė oro temperatūra yra žemesnė nei 10 laipsnių šilumos. Klaipėdos savivaldybės specialistai jau seka orų prognozes.

Remiantis jomis, džiugių žinių nesulauksime. Šildymo sezonas šiemet Klaipėdoje gali startuoti dar anksčiau nei pernai, kai miestas pradėtas šildyti spalio 9-ąją, – anksčiausiai per dešimt metų.

„Situaciją stebime savaitę. Kol kas orai gana šilti. Vidutinė paros temperatūra svyruoja nuo 11 iki 14 laipsnių šilumos. Šiltos dar ir naktys”, – komentavo Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjas Algis Gaižutis.

Tačiau pirmajai spalio savaitei meteorologai pateikia niūrias prognozes. Pasak A.Gaižučio, numatoma, kad nuo trečiadienio orai atšals. Vėsiau bus ir naktimis.

„Pagal dabartines prognozes jau šią savaitę tris paras iš eilės vidutinė oro temperatūra gali būti žemiau nei 10 laipsnių. Jau galėtume skelbti oficialią šildymo sezono pradžią”, – tvirtino vedėjas.

Sezoną jau pradėjo

Tačiau, anot A.Gaižučio, skelbiant oficialią šildymo sezono pradžią, vadovaujamasi ne tik higienos normomis, bet ir sveiku protu – įvertinami visi faktoriai.

„Niekas nenori nei peršildyti, nei šaldyti gyventojų. Jei meteorologų prognozės pasitvirtins, svarstome galimybę pradėti šildyti vaikų lopšelius-darželius ir mokyklas. Dar negaliu pasakyti, ką darytume su daugiabučiais namais”, – sakė vedėjas.

A.Gaižutis atkreipė dėmesį ir į tai, kad praėjus kelioms dienoms po atšalimo meteorologai vėl numato atšilimą. Naktimis temperatūra kils, susilygins su dienos, ir vidutinė paros temperatūra vėl perkops 10 laipsnių šilumos. Panaši situacija buvo ir praėjusiais metais.

Kasmet, atšalus orams, gyventojai aršiai diskutuoja, kada tinkamiausias laikas skelbti šildymo sezono pradžią. Jau yra norinčiųjų, kad namuose šiltų radiatoriai.

Viena moteris teigė, kad bute, kuriame ji gyvena, taip šalta, jog tenka jungtis elektrinį šildytuvą. Klaipėdietė nurodė, kad jos buto langai nukreipti į šiaurę, tad saulės mato mažai.

Kai kurie privačių namų savininkai taip pat tvirtino, kad jau pradėjo šildymo sezoną.

Gali apsispręsti patys

A.Gaižutis priminė, kad savivaldybė šildymo sezoną skelbia savo pastatams, kuriuose įsikūrusios mokyklos, darželiai, socialinės įstaigos, ligoninės.

Gyventojai šildytis gali pradėti anksčiau, jei įrenginiai parengti ir namuose yra šalta. Tam turi pritarti 50 proc.+1 daugiabučio namo būsto savininkas.

Taip pat svarbu, kad nebūtų pažeisti kitų interesai dėl higienos normų išlaikymo. Tačiau dažniausiai tokių rūpesčių kyla norint anksčiau užbaigti šildymo sezoną.

„Gyventojai priima sprendimą, informuoja tiekėją ir gali šildytis. Jei tuo nepasinaudoja, tada šildymas įjungiamas, savivaldybei paskelbus šildymo sezono pradžią”, – kalbėjo vedėjas.

Dažniausiai anksčiau pradėti šildytis nori gyventojai, kurių butų langai yra į šiaurės ar rytų pusę.

Pasak A.Gaižučio, savivaldybė pastebėjimų, kad jau reikėtų įjungti šildymą, dar nesulaukė.

Tokių signalų nėra ir iš vaikų lopšelių-darželių, kurie jautriausiai reaguoja ir kurių patalpose turi vyrauti aukštesnė temperatūra nei gyvenamuosiuose pastatuose.

Šildosi visus metus

A.Gaižučio nuomone, idealiausia būtų, jei visi namai būtų renovuoti ir galėtų reguliuoti šildymą savo butuose. Tada net nereikėtų skelbti šildymo sezono pradžios ar pabaigos.

„Sklendė atsukta galėtų būti laikoma visus metus. Žmogus šildytųsi kada nori ir už tai susimokėtų pagal apskaitos prietaisą”, – tvirtino vedėjas.

A.Gaižutis prisiminė, kad prieš dešimtmetį lankėsi Skandinavijos šalyse, kur centralizuota šildymo sistema yra labai gerai išvystyta.

„Klausėme komunų vadovų, kaip sprendžiami šildymo sezono pradžios ir pabaigos klausimai. Jie nesuprato, apie ką teiraujamės. Skandinavai gali kada nori įsijungti šildymą būstuose. Pas mus žmonės irgi turi galimybę patys apsispręsti, bet laukia, kada už juos tai padarys valdžia”, – komentavo vedėjas.

Baigia remontuoti trasas

Klaipėdiečiams šilumą tiekianti įmonė „Klaipėdos energija” šildymo sezonui beveik pasiruošusi.

Bendrovės technikos direktorius Vilius Buinevičius tvirtino, kad šilumos šaltiniai darbui parengti, sutartys su kuro – gamtinių dujų, biokuro – tiekėjais pasirašytos, darbuotojų netrūksta.

Reikia užbaigti tik šilumos trasų renovaciją. Numatoma, kad darbai truks iki spalio 7 d.

Atnaujinti liko dalį trasų Laukininkų ir Vingio gyvenamuosiuose rajonuose ir Naujojoje Uosto gatvėje. Dėl darbų pirmuosiuose apie 30 namų savaitę teks verstis be karšto vandens.

„Užbaigę šiuos darbus, būsime atnaujinę visas trasas, kurias planavome šiemet”, – patikino direktorius.

V.Buinevičius taip pat atkreipė dėmesį, kad šildymo trasos buvo patikrintos dar pavasarį, o per vasarą pašalinti visi pasirodę defektai. Tad rūpesčių žiemą neturėtų kilti.

Kaina – mažiausia Lietuvoje

Klaipėdoje daugiausia šilumos sunaudoja buitiniai vartotojai. Pastaraisiais metais tiek šių, tiek bendras energijos suvartojimas mažėja. Traukiasi ir išlaidos šiai paslaugai.

Šilumos suvartojimo mažėjimui įtakos daugiausia turi du faktoriai – oro sąlygos ir namų būklė.

Uostamiestyje daugėja renovuotų namų. Modernizuoti pastatai kai kuriais atvejais šilumos sunaudoja net iki 10 kartų mažiau nei seni, neatnaujinti. Jų energijos sunaudojimas prilygsta naujos statybos namams. Pastarosios žiemos, palyginti su ankstesnėmis, taip pat buvo švelnesnės.

Spalį, kai tradiciškai startuoja šildymo sezonas, šilumos kaina uostamiestyje sieks 4,12 cento už kilovatvalandę be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Pastarasis yra lengvatinis ir siekia 9 proc.

Palyginti su rugsėju, šilumos kaina išaugo 9,87 proc. Tokiam pokyčiui įtakos turėjo pabrangusi šiluma, kuri superkama iš nepriklausomų tiekėjų. Panašios tendencijos vyrauja kasmet – prieš šildymo sezoną nepriklausomi tiekėjai padidina savo šilumos kainą.

Nuo spalio uostamiestyje įsigaliojusi šilumos kaina yra mažiausia tarp didžiųjų miestų.

Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu, ji yra nedaug – 2,18 proc. didesnė. Šilumos kaina Klaipėdoje išlieka mažiausia Lietuvoje, vertinant pagal metų vidurkį.

Įmonės „Klaipėdos energija” finansų direktorius Kęstutis Jonkus prognozavo, kad šilumos kaina artėjantį šildymo sezoną išliks panaši, kaip ir pernai.

„Staigaus šuolio tikrai nebus. Nei biokuro, nei dujų kaina drastiškai nesikeičia”, – komentavo vadovas.

Barsuku tikėti nereikėtų

Meteorologai prognozuoja, kad artėjanti žiema bus šiltesnė nei daugiametis vidurkis. Numatoma, kad tokia situacija vyraus visoje Europoje.

Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjo dr. Donato Valiuko, tokios prognozės numatomos pagal globalų modelį. Tačiau dažnai situacija kardinaliai pasikeičia.

„Procesai, kurie lemia mūsų klimatą, priklauso nuo to, kas vyksta visame pasaulyje. Pavyzdžiui, jei kažkas Atlanto vandenyne truputį pasikeis, tai gali visiškai pakeisti bendrus orus, kurie vyraus žiemą”, – komentavo vedėjas.

D.Valiukas akcentavo, kad pateikiamos mėnesio tendencijos neparodo, kokie orai bus skirtingomis savaitėmis. Viena gali būti šilta, kita – šalta.

Būtent permainingi orai pastaraisiais metais Lietuvoje ir pastebimi tiek vasarą, tiek žiemą.

„Ekstremalūs orų pokyčiai yra vienas klimato šiltėjimo padarinių. Ne tik temperatūros atžvilgiu. Tai vyksta ne tik pas mus, bet ir visame pasaulyje. Kai žiemą Šiaurės ašigalyje būna šilčiau nei pas mus, tai – ekstremalus pokytis. Ateityje šis procesas bus dar stipresnis, o žiemos – šiltesnės”, – komentavo vedėjas.

Neretai žmonės orus bando numatyti, naudodamiesi liaudiškais būdais. Pasak D.Valiuko, gali pasiteisinti tik tie, kurie skirti trumpalaikiams spėjimams – kelioms valandoms, pusei dienos ar dienai.

„Pavyzdžiui, kregždės žemai skraido prieš lietų. Yra ir mokslinis paaiškinimas, kad vabzdžiai, kuriais minta šie paukščiai, prieš lietų skraido žemiau, nes nukrenta slėgis. Kregždės juos gaudo, tai ir sklendžia arčiau žemės. Barsuko vertimasis ant šono su oro spėjimu neturi jokio ryšio. Taip pat vieną kažkurią dieną negalima spėti, koks bus visas sezonas, vasara ar žiema”, – pabrėžė vedėjas.

Oficiali šildymo sezono Klaipėdoje pradžia

2004 m. – spalio 12 d.

2005 m. – spalio 18 d.

2006 m. – spalio 26 d.

2007 m. – spalio 15 d.

2008 m. – spalio 27 d.

2009 m. – spalio 13 d.

2010 m. – spalio 11 d.

2011 m. – spalio 19 d.

2012 m. – spalio 17 d.

2013 m. – spalio 15 d.

2014 m. – spalio 22 d.

2015 m. – spalio 9 d.

Prognozės šio šildymo sezono mėnesiams

Spalis bus šiltesnis laipsniu nei daugiametis šio mėnesio temperatūrų vidurkis. Pastarasis Lietuvoje yra 7–7,2, pajūryje – 9 laipsniai šilumos.

Lapkričio oro temperatūra bus apie vidurkį. Vidutinė šio mėnesio temperatūra Lietuvoje yra nuo 0,5 iki 4, pajūryje – 3,5 laipsnių šilumos.

Gruodis bus 0,5–1 laipsnių šiltesnis nei daugiametis šio mėnesio temperatūrų vidurkis. Pastarasis Lietuvoje yra 0–3,5 laipsnio šalčio, pajūryje – apie 0.

Sausis bus 1–2 laipsniais šiltesnis nei daugiametis šio mėnesio temperatūrų vidurkis. Pastarasis siekia Lietuvoje 1–4,5, pajūryje 1–1,5 laipsnių šalčio.

Vasaris bus 1–2 laipsniais šiltesnis nei daugiametis šio mėnesio temperatūrų vidurkis. Pastarasis Lietuvoje yra 1–4,5, pajūryje – 1,5 laipsnių šalčio.

www.kl.lt