Klaipėdoje balandį šiluma atpigs

Klaipėdoje balandį šiluma atpigs

Paskutinį šildymo sezono mėnesį klaipėdiečiai už šilumą mokės mažiau nei kitų šalies miestų gyventojai. AB „Klaipėdos energija“ kilovatvalandė centralizuotai patiektos šilumos kainuos 4,44 cento (su 9 proc. PVM), o iš didžiųjų miestų pigiau šilumą vartotojams tieks tik Kaunas.

Šilumos kainos svyravimai Klaipėdoje labiausiai susiję su nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) konkurencija. Kaune ši konkurencija ypač didelė ir jaučiama visą šildymo sezoną, o Klaipėdoje, kur NŠG pagaminami šilumos kiekiai šalčiausiais mėnesiais nepatenkina viso miesto poreikio, konkurencija vyksta tik šildymo sezono pradžioje ir pabaigoje.

„Matydami orų prognozes ir žinodami, kad balandį ne visa pasiūlyta šiluma bus supirkta, kai kurie Klaipėdos nepriklausomi gamintojai kainas aukcione, lyginant su kovo mėnesiu, sumažino daugiau nei dvigubai“, – sakė Antanas Katinas, AB „Klaipėdos energija“ generalinis direktorius.

Tad nors balandį skaičiuojamas pagrindinių kuro rūšių brangimas – biokuro kaina pakilo 6,3 proc., o gamtinių dujų 6,8 proc., dėl vidutiniškai 40,1 proc. sumažėjusios iš NŠG nuperkamos šilumos AB „Klaipėdos energija“ klientams šiluma kainuos 15,6 proc. mažiau nei kovą.

Klaipėdos NŠG šilumos gamyba nėra pagrindinė veikla. Šiluma jiems tik šalutinis produktas, gaunamas iš sudeginamų medienos ar komunalinių atliekų, liekantis po elektros energijos ar kitų gamybos procesų. Todėl NŠG turi galimybę mažinti parduodamos šilumos kainas, bet tai, deja, daro tik esant konkurencinėms sąlygoms.

„Norėtųsi, kad visus metus šilumos kaina visiems Lietuvos miestų gyventojams būtų jei ne vienoda, tai bet panaši. Nes  centralizuoto šildymo sistemos didžiuosiuose šalies miestuose yra kone identiškos. Tačiau stebint situaciją šildymo sektoriuje akivaizdu, kad valstybinis šilumos kainų reguliavimas nesugeba šalies gyventojams užtikrinti vienodų sąlygų. Galime pasidžiaugti, kad klaipėdiečiams balandžio mėnesį bus mažiau išlaidų, bet būtų daug geriau, kad mažų kainų tendencija tęstųsi ne vieną ar du mėnesius, o visus metus. Ir ne tik Klaipėdoje, bet visoje šalyje“, – sakė Gintaras Neniškis, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius.

Žinia, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija yra didžiausia AB „Klaipėdos energija“ akcininkė ir sausio mėnesį ji kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą prašydama peržiūrėti šilumos kainų nustatymo metodiką, kad dėl nepriklausomų gamintojų įtakos būtų išvengta drastiškų šilumos kainų svyravimų.