Po kvietimo renovuoti daugiabučius sulaukta beveik 500 paraiškų

Po kvietimo renovuoti daugiabučius sulaukta beveik 500 paraiškų

Mintis atnaujinti savo daugiabučius Lietuvos gyventojams tampa vis patrauklesnė – šių metų gegužės 31 d. pasibaigęs vienas iš renovacijos kvietimų, sulaukė beveik 500 paraiškų. Kadangi, pagal preliminarius skaičiavimus, bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų ir viršija numatytą 100 mln. eurų sumą, paraiškoms bus taikomas konkursinis atrankos būdas.

Pasibaigęs kvietimas renovuoti daugiabučius sulaukė panašaus skaičiaus paraiškų, kaip ir ankstesni kvietimai, tačiau šis kvietimas galiojo trumpesnį laiką. Deja, dėl sulaukto didelio skaičiaus kandidatų ir riboto biudžeto, nepavyks suteikti valstybės finansavimo visiems projektams.
„Projektai bus atrenkami prioriteto tvarka, pagal vertinimo kriterijus, o likę pateks į rezervinį sąrašą. Vėliau, gavus papildomą finansavimą, galbūt pavyks finansuoti ir likusius projektus“, – teigia Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pastatų energinio taupumo departamento direktorius Vytautas Vrubliauskas.

Pirmenybė bus teikiama tų daugiabučių modernizacijos projektams, kurie priklauso savivaldybės kvartalinės renovacijos programai. Be to, bus atsižvelgiama į tai, kokią energetinio efektyvumo klasę planuojama pasiekti, kiek ketinama sutaupyti šiluminės energijos po renovacijos, ar name gyvena daug socialiai remtinų asmenų.

Koks buvo skirtingų savivaldybių aktyvumas?

Siekiant įvertinti kvietimo rezultatus atskirose savivaldybėse, pastebima, kad beveik 30 proc. visų paraiškų gauta iš trijų didžiųjų šalies miestų – Vilniaus (61), Kauno (50) bei Klaipėdos (29). Be to, aktyviai dalyvavo ir Marijampolės (26), Tauragės rajono (23), Panevėžio (17), Mažeikių rajono (17), Alytaus (17), Palangos (16), Anykščių rajono (15) savivaldybės. Pavyzdžiui, Tauragės miestas padvigubino, o Alytaus – netgi patrigubino pateiktų paraiškų skaičių, lyginant su praėjusiu kvietimu.

V. Vrubliausko nuomone, renovacijos aktyvumas jaučiamas tuose didžiuosiuose miestuose, kuriuose įsteigtos organizacijos, atsakingos už renovaciją. Tačiau pagrindinis veiksnys, lemiantis renovaciją, visuomet buvo ir bus gyventojai.

„Statistiškai gyventojų, kurie esant palankioms sąlygoms pritartų renovacijai, skaičius svyruoja nuo 80–85 procentų. Pasižiūrėjus į pateiktų paraiškų duomenis, matome, kad teikiamam projektui pritaria vidutiniškai 70 procentų daugiabučio gyventojų – šis skaičius beveik nesiskiria nuo praėjusių metų kvietimų statistikos. Tiesa, šiame kvietime pastebimas šiek tiek didesnis skaičius daugiabučių renovacijos projektų, kuriems pritarė 100 proc. gyventojų“, – sako APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorius.

Pagal pirminius vertinimus, didžioji dalis šio kvietimo daugiabučių po renovacijos planuoja pasiekti B energinio naudingumo klasę, o keletas daugiabučių – A energinio naudingumo klasę.

Apie alternatyvius energiją taupančius šaltinius galvoja net 60 proc. gyventojų

Apžvelgiant gegužės 31 dieną pasibaigusio kvietimo rezultatus, pastebimas aktyvus gyventojų noras diegti alternatyvias energijos priemones planuojamuose atnaujinti daugiabučiuose. Iš beveik 500 gautų paraiškų daugiau kaip 280 daugiabučių ketina pritaikyti saulės elektrines ar šilumos siurblius.

Pašnekovas džiaugiasi, kad vis daugiau gyventojų domisi inovatyviomis energijos taupymo priemonėmis. Net 60 proc. atsiliepusių į kvietimą gyventojų planuojamų atnaujinti daugiabučių projektuose numatytas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, tai didelis pokytis lyginant su ankstesnių kvietimų duomenimis, kuriuose tokių buvo apie 10 proc.

Modernizacijos procesams dar yra kur tobulėti

Nors Daugiabučių atnaujinimo programa jau sparčiai įsibėgėjo, tačiau senų pastatų vis dar yra daugiau nei modernizuotų, tad renovacijos potencialas šalyje didelis.

„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 4500 renovuotų daugiabučių namų, tai šiek tiek daugiau negu 12 procentų visų renovuotinų pastatų. Potencialas renovacijai dar yra milžiniškas. Šiandien mes turime pakankamai didelį įgyvendinamų projektų srautą – iš viso apie 1400 projektų, iš jų 800 yra rangos darbų stadijoje, dar 600 laukia rangos darbų pirkimo“, – pasakoja V. Vrubliauskas.


Vis dar galioja vienas kvietimas

APVA jau pradėjo peržiūrėti paraiškas. Planuojama, kad per liepos mėnesį visos paraiškos bus įvertintos, sureitinguotos ir priimti sprendimai dėl projektų finansavimo.

Gyventojams primenama, kad iki š. m. spalio 2 d. yra priimamos paraiškos daugiabučiams renovuoti pagal š. m. vasario 22 d. skelbtą kvietimą. Šio kvietimo pagrindinė sąlyga – atnaujinus daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. 

Šaltinis vz.lt