Šiluma – gyvybiškai svarbi paslauga

Šiluma – gyvybiškai svarbi paslauga

Juokaujama, kad pirmoji pasaulyje vyriška profesija buvo… energetikas. Tai jis kadaise sukūrė pirmąjį laužą, prie kurio atėjo pasišildyti moteris ir taip prasidėjo žmonijos civilizacija. Balandžio 17-ąją šilumininkai ir jų kolegos tradiciškai mini Lietuvos energetiko dieną. Apie aktualijas didžiausioje Klaipėdos šilumos energijos tiekimo įmonėje – AB „Klaipėdos energija“- šia proga kalbamės su jos vadovu Antanu Katinu.

Kl. – Šildymo sezonas jau baigėsi ir energetikai gali lengviau atsipūsti, ramiai švęsti savo profesinę šventę.

A.K. – Daugelis žmonių galvoja, kad kai radiatoriai nebešyla, mums, šilumininkams, dirbti nebereikia. Tačiau mes šilumą gaminame ir tiekiame klientams visus metus. Šilumos energija reikalinga gyventojų butų ir biurų karšto vandens paruošimui, pramonės įmonių, poilsio centrų, baseinų reikmėms. Žinoma, atšilus orams mums reikia pagaminti ir klientams patiekti mažiau šilumos, tačiau šilumos gamybos procesas nenutrūksta niekada. Neįprastai ankstyvas pavasaris leido išjungti centralizuotą šildymą Klaipėdoje net neįpusėjus balandžiui. Bet mums tai reiškia, kad šiemet turėsime kelias papildomas savaites ir galėsime nuveikti daugiau darbų – pakeisti daugiau trasų, nutiesti įvadus į naujus objektus, atnaujinti katilinių įrenginius.

Kl. – Šiluma kaulų nelaužo, bet kainuoja brangiai…

A.K. – Nenorėčiau sutikti su šiuo teiginiu. Klaipėdoje šiluma yra viena pigiausių tarp didžiųjų šalies miestų. Sąskaitos už šildymą didelės tik senuose nerenovuotuose namuose. Šiemet šalčiausią vasario mėnesį renovuoto Kauno gatvės namo gyventojai už 60 kvadratinių metrų buto šildymą sumokėjo tik 22 eurus. O tokio pat buto greta stovinčiame nerenovuotame name sąskaita buvo virš 50 eurų. Beje, mūsų bendrovės šildymo paslaugos populiarumas Klaipėdoje tik didėja. Ekspertai vieningai tvirtina, kad centralizuotas šildymas yra pigiausias, ekologiškas ir mažiausiai rūpesčių keliantis šildymo būdas daugiabučiuose namuose ir didelio ploto patalpose. Palyginkite, kiek kainuoja šilumos ir elektros kilovatvalandė. Net brangiausią šį sezoną vasario mėnesį AB „Klaipėdos energija“ klientams patiektos šilumos kaina siekė 5,7 cento už kilovatvalandę, kai ta pati elektros kilovatvalandė Lietuvoje kainuoja apie 10 centų. Jeigu tektų šildytis elektra – sąskaitos būtų dvigubai didesnės. Per 2017 metus prie mūsų tinklų prisijungė 16 naujų objektų. Tai gyvenamieji namai, viešbučiai, biurų pastatai, net ir naujasis Klaipėdos baseinas. Jeigu iš tikro mūsų šildymo paslaugos kaina būtų didesnė už kitus šildymo būdus, privatūs namų ir biurų statytojai turbūt rinktųsi tai, kas jiems pigiau ar patogiau. Centralizuotas šildymas didesniuose miestuose yra be konkurencijos, ir net neabejoju – tokiu ir liks. Dar daugiau – šiuolaikinės technologijos leidžia centralizuotai šildyti ir individualius namus. Tai jau vyksta Skandinavijos didmiesčiuose.

Kl. – Suintrigavote. Ar galime tikėtis kad ši naujovė ateis ir į Klaipėdą?

A.K. – Šios technologijos pasirinkimas labiausiai priklauso nuo namo statytojo. Bet mes turime būti pasiruošę naujovėms ir to sistemingai siekiame. Pavyzdžiui, planuojant Medelyno kvartalo vystymą siūlome savivaldybei numatyti individualių namų centralizuotą šildymą. Čia svarbiausia grandis – šilumos tinklai, kad jie būtų tame kvartale. Rekonstruodami vamzdynus Paupiuose nutiesėme naujus tinklus į dabar statomą „Saulės butų“ kvartalą. Ten iškilę kotedžai ir nedideli daugiabučiai naudosis centralizuoto šildymo paslauga, o jei ateityje ten bus statomi individualūs namai – jiems prisijungti galimybės jau bus ir šilumos užteks. Žolynų kvartale taip pat ketiname atlikti trasų pertvarkymą. Šiemet esame numatę daugiabučių namų dujines katilines pakeisti centralizuotu šildymu. Pirmoji priežastis – saugumas, kita – taupymas. Dujinis šildymas visuomet susijęs su gaisro, sprogimo rizika. Esame numatę sprendimus, kad tą riziką panaikintume. O tuo pačiu ir sutaupysime.

Kl. – Nesate Klaipėdos mieste vieninteliai šilumos gamintojai. Yra ir kitų privačių katilinių, turite nemažai kolegų.

A.K. – Klaipėdoje veikia dar 6 nepriklausomi gamintojai. Pagaminamos šilumos kainos požiūriu esame su jais konkurencingi, tik mes dar turime prievolę rūpintis šilumos perdavimo tinklais ir įrenginiais. Iš esmės visi nepriklausomi gamintojai Klaipėdoje šilumą gamina naudodami medienos atliekas ir biokurą, išskyrus „Fortum Klaipėda“, kuri jėgainėje degina komunalines atliekas. Biokuras šiuo metu yra tris kartus pigesnis, nei dujos. Todėl be savo jau naudojamų dviejų biokuro katilų šiemet statysime dar tris, didinsime šio pigaus kuro naudojimą ir stengsimės, kad šilumos kainos Klaipėdoje išliktų kiek įmanoma patrauklesnės. Prie to prisideda ir mūsų bendrovės veiklos efektyvinimas – sistemingai optimizuojame darbuotojų skaičių, diegiame naujas technologijas, automatizuojame procesus. Klientų patogumui planuojame į AB „Klaipėdos vanduo“ patalpas Ryšininkų gatvėje perkelti aptarnavimo centrą. O visiems kolegoms ir mūsų bendrovės darbuotojams Energetiko dienos proga noriu padėkoti už sėkmingai pabaigtą šildymo sezoną. Ir palinkėti gražaus, bei darbingo pavasario. Kad šiluma, be kurios šiuolaikinis žmogus negali išgyventi, visus metus sklandžiai pasiektų kiekvieną mūsų klientą.